چشمه های آبگرم و معدنی شهرستان سلماس

  • ارسال شده در تاریخ : 28 تیر 1396, 13:45
  • توسط: admin
  • نظرات : 0
  • موضوع: خبرها
چشمه های آبگرم و معدنی شهرستان سلماس
شهرستان سلماس، این قدیمی ترین ولایت آذربایجان که سابقه تاریخی با هفت هزار سال پیش از میلاد، رشته پیوند دارد، دارای منابع گوناگون آب گرم و معدنی می باشد. چون این آبها فواید طبی بسیار دارد به همین خاطر سلماس به شهر منبع آبهای شفابخش معدنی معروف بوده و درگذشته ها به آن دارالشفا میگفتند.

چشمه های آب معدنی سلماس بقرار زیر است:

1-آبگرم دریک:

درکوههای غرب سلماس در فاصله 20 کیلومتری شهر، آبهای معدنی گرم و سردی درروستای دریک وجود دارد که در املاح آنها آهک بر سایر مواد معدنی رجحان دارد. به علت اینکه آهک در سفره زیر زمینی، این آب جزو چشمه های آهکی بوده و صفات ناهمواری های آن را دارد . چشمه اصلی آبگرم دردامنه کوه از یک مجرای سنگی خارج می گردد و درجه حرارت آن درحدود 32 درجه بوده ودر موقع خروج از گودال ورقه رسوبی سفید رنگی باقی می گذارد که از آن بورایا تنکار استخراج می شده، که در زرگری و حلبی سازی برای جوشکاری بکار می آید این چشمه آبگرم دردوره های گذشته چشمه زرآمند zaravand نام داشت . درمورد شفا بخش بودن آب این چشمه نویسندگان در ادوار گذشته به تعریف و توصیف آن پرداخته اند، از جمله ابودلف به سال 341 هجری قمری یاقوت حموی مستوفی به سال 623 قمری زکریای قزوینی به سال 674 قمری و حمداله مستوفی به سال 740 قمری وهمچنین و همچنین نویسنگان دیگر.

ابو دلف در این مینویسد : در نزدیک شهرسلماس یک چشمه معدنی عالی و خوب و پرفایده موجود است.این چشمه (( زرآوند )) نام دارد وهمه مردم برآنند که بهترین آب معدنی جهان در آن وجود دارد.
شوره زرآوندی نیز متعلق به آنجا می باشد. هرگاه انسان زخم داری داخل این آب شود دملهایش باز و چرکهایش بیرون آمده ، نرمی و شکستگی استخوان های زیر زخم بهبودی میابد و بدن زخمی از چرک پاک میگردد و شخص از اسیب زخمها مصون می ماند . از مزایای این چشمه آبگرم معدنی آنکه چشمه دیگری نزدیک آن جاری است که آبش گوارا و خنک است و چنانچه شخص از آن بنوشد از (( دیفتیری، الخوانیق، و اتساع عروق نازک طحال مصون می ماند. این آب به آسانی سودا و زرداب را دفع میکند. هرگاه شخص شب کور چشمان خود را با آن آب سرد شستشو دهد چشمانش بینا می شود و هر کس گل آن چشمه را بو کند .دیدگانش از از برف زدگی نابینا نمیشود)).
به همین دلیل است که نام روستای کنار این چشمه* دریک *نام گرفته است. دریک از (( دری)) و پسوند (( ک )) ساخته شده است دری از مصدر درتماق، به معنی زنده کردن و دریک به معنی زنده کننده است . که یادآور شفا بخش بودن آب های معدنی این مکان است.
چشمه های آبگرم و معدنی شهرستان سلماس
2-چشمه ایستی سو (چشمه آبگرم ) :

درفاصله 25 کیلومتری جاده سلماس -ارومیه، جاده ای انحرافی وجود دارد که پس از طی 3 کیلومتر به* چشمه معدنی ایستی سو* میرسد. دراین آبگرم ترکیبات گوگردی برسایر املاح برتری دارد وبرای معالجه امراض پوستی وردر مفاصل خوب است و بیشترکسانی که به مرض اگزما مبتلا گردیده اند از راه آب تنی دراین آب شفا یافته و بهبودی کامل حاصل کرده اند.

3-چشمه آب معدنی آب سرد میناس ( چشمه دام داما ) :

این چشمه در 15 کیلومتری جنوب شرق سلماس واقع در دامنه کوه پیر چاوش قرار دارد.
این اب گازدار سرد در کار گوارش معده ، کبد، پانکراس و روده موثر است. گاز کربنیک موجود در آب به هضم غذا کمک مینماید.

4-چشمه معدنی آب سرد صدقیان:

درجنوب شرقی روستای صدقیان از زمین خارج میشود. روستای صدقیان، خود به فاصله 5 کیلومتری شرق سلماس واقع شده است . این چشمه از وسط یک چمنزار درمیان زمین های زراعی جوشیده و برنهری روان است. آب چشمه گازدار، بسیار گوارا و نوشیدن آن برای اسان نمودن گوارش و رفع ترشی معده سودمند است.
Tags

ارسال نظر

  • عکس خوانده نمی شود

نظرات دیگران

در حال حاضر نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید !
اجرا و پشتیبانی : شبکه تجارت الکترونیک ایران | فایل ساز